BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Stenografija

Seniai, labai seniai, kai magnetofonas svėrė ne mažiau 20 kG., o apie nešiojamus diktofonus niekas ir nesapnavo, man šovė į galvą mintis pramokti greitraščio - stenografijos.


Čia dar gera proga pasitaikė - pakliuvau į ligoninę ir turėjau dvi savaites puikaus laisvo laiko.


Reikiamos literatūros savo planams įgyvendinti aš visada turiu iš anksto pasiruošęs, todėl per tas dvi savaites ir pramokau stenografijos pradmenų - taip vadinamos pantografijos, kai supaprastintais rašmenimis užrašomas kiekvienas tariamo garsas. Nuotraukoje tris eilutes užimantis sakinys stenografiškai užrašomas truputį daugiau,  nei į vieną eilutę.


Niekada rimtai šių įgūdžių nenaudojau ir toliau nesilavinau. Paprastai stenografiškai vesdavau savo užrašus ir juokdamasis stebėdavau, kaip smalsūs ilganosiai bando perskaityti mano asmeninius užrašus.

Rodyk draugams

komentarai (32) | “Stenografija”

 1.   Anonymous rašo:

  Oho, tiesą sakant, pirmą kartą išgirdau apie tokį dalyką ir stenografija mane nepaprastai sudomino (: Iš karto puoliau į Google, deja, apie stenografiją ten mažai kas rašoma ): O knyga, matoma paveikslėlyje buvo išleista labai seniai… Gal jūs žinote, ar yra kokios nors literatūros stenografijos tema Lietuvos knygynuose?

 2.   Sveikas rašo:

  Deja, pastaraisiais dešimtmečiais jokios naujos knygos šia tema nepastebėjau. Spėju, kad stenografija jau nebenaudojama - ją pakeitė iš pradžių analoginiai kasetiniai, o dabar jau ir skaitmeniniai diktofonai bei skaitmeniniai vaizdo - garso įrašai.

  Įdomu, o kodėl susidomėjai stenografija?

 3.   Anonymous rašo:

  Visų pirma, man atrodo labai naudinga mokėti šitokį dalyką- ne visada po ranka gali turėti diktofoną, o iš asmeninės patirties galiu pasakyti ir tai, kad dažnai neįmanoma išgirsti įrašyto teksto dėl kalbėjimo metu esančio aplinkinių triukšmo. Antra, nemėgstu rašyti… Tiesiog ranka svyra, o dar kai reikia ką greitai supilti, tai visai nebeturiu jėgų! Gal ir skamba juokingai, bet kartais man ranka net užtirpsta berašant (gal ką užspaudžiu?). Taigi stenografija man būtų išsigelbėjimas! Galiausiai, šaunu mokėti "kalbą" kurios nesupranta kiti (nemanau, kad dabar daug žmonių rašo stenografiškai). Juk kartais norisi užsirašyti kažką asmeniško, bet bijai, jog kas nepamatytų. Štai ir viskas (: Tiesą sakant, radau kelias stenografijos pamokas anglų kalba (taip pat http://www.youtube.com), bet visgi pirma norėtųsi išmokti rašyti stenografiškai gimtąja kalba, o anglų nelabai pritaikysi.

 4.   Sveikas rašo:

  man į kariotiskes@gmail.com savo pasto adresą, išsiūsiu knygą.

 5.   Jolanta rašo:

  Sveiki,

  kreipiuosi su prašymu pagelbėti.
  Man labai reikia išmokti stenografuoti tiek anglų, tiek ir lietuvių kalba. Gal galėtumėte atsiųsti nuorodą į tas anglų kalbos pamokėles, kur minite? Būčiau labai labai dėkinga. O ta knyga, kur matosi paveikslėlyje, gal galėtumėte patarti, kur galėčiau ją rasti? Neseniai ieškojau stenografijos mokytojo, tačiau internete nieko neradau, o pažinčių neturiu, gal galėtumėte ką patarti ir šiuo klausimu? Būčiau labai labai dėkinga. Labai apsidžiaugiau čia perskaičius, kad stenografijos galima išmokti ir šiais technikos laikasi, o man tai tiesiog būtina. Labai lauksiu kokios nors žinios.
  Iki,
  Jolanta

 6.   Arnas rašo:

  Aš labai susidomėjau stenografija. Būčiau labai dėkingas, jeigu atsiųstumėte pamokėlių.

 7.   Sveikas rašo:

  Arnai, aš turiu Jackūnienės ir Stabinio knygą “Stenografija”, kuri pagaliau pereitą savaitę grįžo pas mane po pusantrų metų klajonių - išsiunčiau pirmam paprašiusiam, kuris norėjo mokytis šio meno. Jaučiu, tai paskutinė išlikusi gyva knyga apie stenografiją lietuvių kalba. Reikės laisvalaikiu nuskenuoti, nes po šio straipsnelio vis atsiranda žmonių, norinčių išmokti stenografuoti.

 8.   romas rašo:

  laba diena. kur gauti gera skana stenografijos knygos. labai buciau dekingas, labai reikia ismokti.

 9.   Sveikas rašo:

  Romai, pasiunčiau į labaro…Negavai?

 10.   vida rašo:

  Laba diena :)
  gal galetumete pasidalinti Jackūnienės ir Stabinio knyga “Stenografija” nuskenuotu variantu, nes pvz. Kauno viesojoj bibliotekoje nieko panasaus nera, tiesa yra irasas apie knyga “Lietuvių pantogramos / Teodoras Ruozė 1936m”, taciau su prierasu “Šio dokumento egzempliorių bibliotekoje nėra”:(((
  Buciau labai dekinga :)))

 11.   usnis rašo:

  Ši knyga labai jau pasenusi. 2006 m. žurnale „ Biuro administravimas“ yra ciklas stenografijos pamokėlių. O negavusį Rouzės knygos galiu nuramint. Ten ne vadovėlis, o tik stenografuotų tekstų rinkinys. Iš tos knygos galima mokytis tik skaityt stenografuotą tekstą. Be to, Jackūnienės ir Stabingio vadovėlyje pateikta stenografija kiek skiriasi nuo Rouzės.

 12.   Sveikas rašo:

  Ačiū G. už nuorodą į “Biuro administravimo” žurnalą. Įdomu, ar šiandien kas nors dar stenografuoja?

 13.   laura rašo:

  sveiki.man labai reikia ismokti stenografijos..Ar galite,prasau, ir man atsiusti i pasta skanuota Stabinio ir Jackunienes knyga?

 14.   Sveikas rašo:

  Gerai, Laura, atsųsiu po kelių dienų (esu užsienyje) ir pataisysiu nuorodą į Dropboksą, kuri, pasirodo, neveikia.

 15.   Vitalis rašo:

  Gaila, kad nėra jokių knygų apie stenografiją… gal galėtumėte pasidalinti knyga.. Būčiau labai dėkingas.

 16.   Janina rašo:

  Aš taip pat labai susidomėjus stenografija ir jau senokai norisi išmokt to meno… labai praverstų protokoluojant susirinkimus. Deja, gyvenu mažame miestelyje, literatūros apie tai mūsų bibliotekose nėra… gal kas galėtų pagelbėt?

 17.   Erika rašo:

  Sveiki, neseniai sužinojau apie stenografiją ir taipogi labai susidomėjau. Būčiau labai dėkinga, jei ir man atsiųstumėte nuskenuotą knygos, apie kurią kalbate, versiją.

 18.   Apatija rašo:

  Sveikas, ar dar galėtumėt atsiųsti knygą? :)

 19.   Sveikas rašo:

  Janina, Apatija, parsisiųskite iš čia: http://dl.dropbox.com/u/15019336/Stenografija.rar

 20.   laura rašo:

  sakykite, gal kas pazistate, kas galetu padaryti teksto stenograma?

 21.   z rašo:

  Laura: Ar didelis tekstas?

 22.   Laura rašo:

  Tik norėjau labai padėkoti už atsiųstą knygą, aš jos taip ilgai ieškojau savo magistriniam darbui :) AČIŪ :)

 23.   Sveikas rašo:

  Kad tik mačijo!

 24.   Laura rašo:

  Jus vienintele mano viltis! Jau seniai domiuosi stenografija bet medziagos internete praktisksai nera. Buciau labai dekinga jei galetumet pataisyt dropboxo nuoroda arba atsiusti knyga man i pasta :)

 25.   Violeta rašo:

  Laba diena, prireike ir man ismokti sio rasymo meno, gal galite kas nors persiusti i pasta kokios informacijos ar nuskenuota knyga, Is anksto dekoju

 26.   Asta rašo:

  Laba diena, būčiau labai dėkinga, jei galėtumėte atsiųsti man skenuotą “Stenografijos” knygą. Dropboxo nuoroda neveikia. Iš anksto dėkoju.

 27.   Agnė rašo:

  Laba,
  Ar dar turite tą skanuotą knygą? Ar galėtumėte persiųsti? Labai reikėtų… Deja, dropbox’o adresas nebegalioja…
  Ačiū.

 28.   Rokas rašo:

  Labą dieną,
  neseniai susidomėjau stenografija ir norėčiau išbandyti. Gal galėtumėte atsiųsti skenuotą variantą jeigu jis dar yra?
  Dėkoju

 29.   Justina rašo:

  Labą dieną,
  neseniai susidomėjau stenografija ir norėčiau išbandyti. Gal galėtumėte atsiųsti skenuotą variantą jeigu jis dar yra?
  Dėkoju

 30.   Justina rašo:

  Būčiau labai dėkinga

 31.   Linas rašo:

  Justina, o kokiu adresu siųsti? Į kaimą, senelei?

 32.   Rita rašo:

  Sveiki, gal galėtumėte kas nors pasidalinti stenografijos knyga? Ar tų pamokų iš žurnalų medžiaga? Būčiau labai dėkinga, jei atsiųstumėte ritutia@gmail.com

Rašyk komentarą